General Information

Institutional Information: Devlet Konservatuvarı, Müzik Bölümü, Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı
Research Areas: String Instruments

Biography

1993 yılında İzmir’de doğdu. 2004 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarına yarı zamanlı olarak Prof. Tahir Sümer’in öğrencisi olarak girdi. 2007 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı giriş sınavlarını kazanarak  kontrbas dalı asil öğrencisi oldu. Lise bölümü çalışmalarına da Prof. Tahir Sümer’in öğrencisi olarak devam etti. 

2007 yılında şef Espertaco Lavalle Terry yönetiminde Tobav Gençlik Senfoni Orkestrası ile konserler verdi.

        2009 yılında şef Rengim Gökmen yönetimindeki Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın sınavını kazanarak orkestranın üyesi oldu. 2011 yılında Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın kontrbas grup şefliğini yaptı. Bu orkestrada Prof. Rengim Gökmen, Tolga Taviş, Oğuzhan Kavruk ve Hasan Niyazi Tura ile çalıştı.

           2010-2015 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Akademik Senfoni Orkestrası’nın grup şefliğini yaptı. Bu orkestrada İbrahim Yazıcı, Tulio Gagliardo Varas, Prof. Jean Baily ve Nesrin Bayramoğulları ile çalıştı.

Nisan 2010’da Prof. Şeniz Duru eşliğinde Domenico Dragonetti La Majör Kontrbas Konçertosu’nu seslendirdi. 

2011 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı lisans sınavını kazandı.

Eylül 2012’de Konzerte Burg Namedy/Almanya’da piyanist Tomoko Takahashi ile Johann Matthias Sperger Re Majör sonat ve Giovanni Bottesini Melodie adlı eserleri seslendirdi.

Nisan 2013’te Dokuz Eylül Üniversitesi Akademik Senfoni Orkestrası ile birlikte, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Giovanni Bottesini’nin Si minör Kontrbas Konçertosu’nu seslendirdi. 

Kasım 2013’te Mykola Lysenko Music Academy’de Arni Egilsson “An Old Fashioned Bass Piece”, Bohdana Frolyak “Kontrabass Dance” adlı eserleri ve piyanist Miloslav Drahan ile Johann Matthias Sperger Re Majör sonatı seslendirdi.

Ağustos 2013’te Türk-Alman-Fransız Gençlik Orkestrası’nın üyesi olarak şef Naci Özgüç ile çalıştı.

Şubat 2014’te İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın açtığı Genç Solistler Sınavı’nı kazanarak, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde solist olarak Giovanni Bottesini’nin fa diyez minör Kontrbas Konçertosu’nu seslendirmeye hak kazandı.

Nisan 2014’te Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orhan Barlas Konser Salonu’nda Giovanni Bottesini’nin Allegretto Capriccioso, K.D. von Dittersdorf’un Mi Majör Kontrbas Konçertosu, G. Bottesini’nin Melodie, R. Gliere’in Intermezzo ile Tarantella eserlerini seslendirdi.

6 Mayıs 2014’te Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orhan Barlas Konser Salonu’nda Hans Fryba’nın Kontrbas Süiti (İzmir’de ilk seslendirilişi.), Teppo Hauta-aho’nun Kadenza (İzmir’de ilk seslendirilişi.) ile Hommage a Johann Matthias Sperger (Türkiye’de ilk seslendirilişi.) ve Arni Egilsson’un An Old Fashioned Basspiece (Türkiye’de ilk seslendirilişi.) eserlerini seslendirdi.

2015 yılının Şubat ayında Berlin Filarmoni Orkestrası solo kontrbas sanatçısı Esko Laine ile çalıştı.

5 Mayıs 2015’te Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orhan Barlas Konser Salonu’nda Adolf Misek’in mi minör Kontrbas Sonatı’nı seslendirdi.

22 Mayıs 2015’te İzmir Devlet Senfoni Orkestası ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Giovanni Bottesini’nin fa diyez minör Kontrbas Konçertosu’nun İzmir’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi. 

23 Haziran 2015’te Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı hem Müzik Bölümü hem de Konservatuvar Bölüm birincisi olarak bitirdi.

22 Aralık 2015’te Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Miloslav Gajdos’un “Invocation” adlı eserinin İzmir’de ilk seslendirişini gerçekleştirdi.

8 Nisan 2016’da Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orhan Barlas Konser Salonu’nda Teppo Hauta-aho’nun “Kadenza” adlı eserini seslendirdi.

25 Mayıs 2016’da 30. Uluslararası İzmir Müzik Festivali kapsamında düzenlenen “Bir Sahne/One Stage” adlı konserde bulundu ve seslendirilen eserlerin Dünya Prömiyerlerini gerçekleştiren sanatçılar arasında yer aldı.

2018 yılında Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın açtığı sınava katılarak orkestranın üyesi olmaya hak kazandı.

11 Ocak 2019 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nün Yüksek Lisans derecesinden, Dr. Öğr. Üyesi Onur ÖZKAYA’nın öğrencisi olarak mezun oldu.

2021 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Kontrbas Sanat Dalında Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

             23 Aralık 2022 tarihinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nün Sanatta Yeterlik derecesinden, Dr. Öğr. Üyesi Onur ÖZKAYA’nın öğrencisi olarak mezun oldu.

Contact

Email
ilkhan.aydogmus[at]deu.edu.tr
Web Page
https://avesis.deu.edu.tr/ilkhan.aydogmus