General Information

Institutional Information: Devlet Konservatuvarı, Müzik Bölümü, Piyano Anasanat Dalı
Research Areas: Social Sciences and Humanities

Metrics

Publication

1

Thesis Advisory

1

Biography

Prof. Ece (Tokatlı) SÖZER

 

Brüksel Kraliyet Konservatuvarı’nda öğrenim gören Ece (Tokatlı) SÖZER, buradaki piyano hocası Jean-Claude VANDEN EYNDEN aracılığıyla, Franz LISZT’e bağlanan piyano ekolünün dördüncü kuşak öğrencileri arasında yer almıştır. LISZT’in kaynağı olduğu ve Ece SÖZER’in de son kuşak temsilcilerinden biri olarak yetiştiği bu ekolün hoca-öğrenci silsilesi, Franz LISZT, Marie JAEL, Eduardo del PUEYO ve Jean-Claude VANDEN EYNDEN şeklinde sıralanmaktadır.

 

İzmir’de doğan Ece SÖZER, piyano çalışmalarına dokuz yaşında Valentina SAMOIL ile başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Piyano Anasanat Dalı’nda Prof. Aykut YAFE ile ortaokul ve liseyi kapsayan piyano eğitiminden sonra, 1999 yılında Brüksel Kraliyet Konservatuvarı (Conservatoire Royal de Musique de Bruxelles) sınavlarını kazandı. Burada, Jean-Claude VANDEN EYNDEN’in piyano ve Muhiddin DÜRRÜOĞLU’nun oda müziği öğrencisi olarak lisans ve yüksek lisans derecelerini tamamladı.

 

2001 yılı Nisan ayında Belçika’da yapılan 49. Avrupa Gençler Oda Müziği Festivalinde ALLATURCA adındaki oda müziği gurubuyla Birincilik Ödülü ve Jüri Özel Ödülünü aldı. 2004 yılında yayınlanan ve Belçikalı besteci Alex De Taeye'nin eserlerinden oluşan CD'de, bestecinin Solo ve Oda Müziği eserlerinin stüdyo kayıtlarını gerçekleştirdi.

 

2005 ve 2018 yıllarında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, 2007 ve 2009 Yıllarında Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, 2011 yılında da Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde konserler veren sanatçı, ayrıca birçok sivil toplum örgütleri yararına, solo resitaller ve oda müziği konserleri verdi.

 

2010 yılında sanatta yeterlik (doktora) programını Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamlayan sanatçı, 2012 yılında doçentlik, 2017 yılında profesörlük unvanını kazanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi olarak , 2013 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nin 30. kuruluş yıl dönümünde verilen "Bilim, Sanat ve Hizmet Teşvik Ödülleri" kapsamında sanat alanında ödüle layık görülmüştür. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Anasanat Dalı’nda öğretim üyeliği görevini sürdürmektedir.

Contact

Email
ece.sozer[at]deu.edu.tr
Web Page
https://avesis.deu.edu.tr/ece.sozer
Mobile Phone
+90 555 688 4232