General Information

Institutional Information: Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Bina Bilgisi Anabilim Dalı
Research Areas: Social Sciences and Humanities, Education, Architecture, Ecology

Names in Publications: B.G. TASCİ , Tasci Burcu Gulay

Metrics

Publication

45

Citation (WoS)

33

H-Index (WoS)

3

Project

1

Thesis Advisory

4

Open Access

4
UN Sustainable Development Goals

Biography

Doç. Dr. Burcu GÜLAY TAŞÇI

Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir/TÜRKİYE

Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü

burcu.gulay@deu.edu.tr

Lisans eğitimini 2006 yılında İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesi’nde tamamlamıştır. 2006-2008 yılları arasında İzmir’de çeşitli mimarlık ofislerinde tasarım ve uygulama çalışmaları yürütmüştür. 2008 yılında yüksek lisans eğitimine Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Bina Bilgisi Anabilim Dalı’nda başlamış, aynı dönem eş zamanlı olarak Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim elemanı olarak görev almıştır. “Sokağın günümüz koşullarında çocuk oyun alanı olarak ele alınması ve değerlendirilmesi” başlıklı yüksek lisans tezini 2010 yılında tamamlamıştır. Aynı yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Anabilim Dalı’nda başladığı doktora programına kabul edilmiş, “Çocuk-mimarlık çalışmalarının değerlendirilmesi ve ilköğretim için yapılı çevre eğitim programı önerisi (sosyal bilgiler dersi için)” başlıklı tezi yazmış ve deneysel desen oluşturduğu bu tezde çocuk-mimarlık alanında Türkiye’de ilk defa resmi müfredata uyumlu mimarlık tabanlı ders programını geliştirmiştir. Eğitim bilimleri alanında formasyonu bulunmaktadır.

2008 yılından beri, uzmanlık alanı olan çocuklar için yapılı çevre eğitimi konusunda toplamda yaklaşık 1000 çocuğa mimarlık eğitimi vermiş, atölyeler ve etkinlikler düzenlemiş,   sivil toplum kuruluşları ve milli eğitim kurumları aracılığı, izinleri ve desteği ile bu çalışmaların yürütülmesini sağlamıştır. 

2009 yılından beri sırasıyla araştırma görevlisi, yardımcı doçent ve doçent unvanları ile çalıştığı Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde doçentlik sonrasında ve halen, çocuk ve mimarlık, sürdürülebilir mimarlık ve çevre eğitimi, bilişim ve mimarlık, oyun ve mimarlık, mimarlık eğitimi ve pedagojisi, toplum - mimarlık ilişkisi konularında çalışmalarını sürdürmektedir.  Makale, bildiri ve çeşitli araştırma çalışmalarının yanısıra,  2016 yılında DEGA girişimcilik eğitimi alarak girişimcilik alanında çalışmalarına başlamıştır. Fikirlerini hayata geçirmek için Tübitak’ın 1512 kodlu girişimcilik programına başvurmuş ve 2018 yılında fiilen Ankara’da Tubitak bünyesinde yapılan iki aşamalı proje elemelerinde Türkiye’de mimarlık ve toplum alanında ilk sosyal girişimi gerçekleştirmek üzere hibe ödülüne layık görülmüştür. Bu proje ile teknopark bünyesinde firma kuran girişimci, proje çıktısı olan kenti mimari odaklı olarak tanıtmayı amaçlayan aplikasyonunun satış aşaması sonrasında akademik faaliyetlerine ağırlık vermiştir.

https://avesis.deu.edu.tr/burcu.gulay

 

Çalışma alanlarıyla ilgili anahtar kelimeler

Çocuk ve mimarlık, sürdürülebilir mimarlık ve çevre eğitimi, bilişim ve mimarlık, oyun ve mimarlık, mimarlık eğitimi ve pedagojisi, toplum - mimarlık ilişkisi.

 

Contact

Email
burcu.gulay[at]deu.edu.tr
Web Page
https://avesis.deu.edu.tr/burcu.gulay
Mobile Phone
+90 536 692 2906
Office Phone
+90 301 848 0
Address
DEU Mimarlık Fakültesi Tınaztepe Yerleşkesi İzmir