General Information

Institutional Information: Rektörlük, Beden Eğitimi Ve Spor Bölümü, Beden Eğitimi
Research Areas: Psychology, Developmental Psychology, Creative Drama in Education, Art, Performing and Visual Arts, Performing Arts, Performing Design, Theatre, Singing and Opera, Ballet, Turkish Folk Dansing, Cinema-TV-Fhotography, Acting, Fine Arts, Physical therapy and rehabilitation

Metrics

Publication

2

Open Access

1
UN Sustainable Development Goals

Biography

 

  MSc. SEVİNÇ RENKVER   ( Öğretim Görevlisi -  Dans Terapisti -Meditatif Dans Uzmanı-Koreograf- Sanat Yönetmeni )

               1962 yılında Dikili'de doğdu.             

               Bale, Ritmik jimnastik, Tiyatro ve Mimik, Dans Terapi, Türk ve Dünya Halk Dansları, Elementer Dans, Dans Tiyatrosu, Deneysel Doğaçlama, Afrika Dansları,Ritim ve Hareket , Oryantal Dans(belly dance,çiftetelli), Meditatif Dans, Vücut Farkındalık Terapisi ,Tarihi Danslar.Çağdaş Dans, Vals,Tango  eğitimi vardır.

             Halk dansları seçici kurul üyeliği ve eğitmenliği yaptı.

1980 Fransa- Dijon ’ da dünya halk dansları yarışmasında katıldığı dans topluluğu ile birinci olup  “Altın Madalya“ yı ülkesine kazandırdı.Çeşitli yurt içi ve yurt dışı festival ve yarışmalara dansçı ve koreograf olarak katıldı.

              İlkokul yıllarında özel bale eğitimi aldı ve sahne performansı sonrası, Viyana Devlet Konservatuarında bale eğitimi alması için davet aldı. Ailesi göndermeyince,  eğitimini  ilk üç yıl Ege üniversitesi Besyo ‘da sürdürdü.Tüm spor fakültelerinin tek bir çatı altında toplanması nedeniyle lisans eğitimini;  ritmik jimnastik ve dans branşından, “Bale Eğitiminde  Halk Danslarının Yeri ve Önemi”  lisans tezi ile ,Dokuz Eylül Üniversitesi ‘nde  tamamladı.

             Yurt dışından birçok eğitmenin derslerine katılarak   ( Beate Metz,Rotterdam Dans Akademi caz dans,Gradziella Padilla,Anthony C.Guerra (OmoDance),Peras Terezakis(Kinesis Dance),WolfgangTiedt,John Cook,Anthony  Philips,Rebecca Lazzier,Rene Kres) dans  konusunda kendini yetiştirdi.

                İzmir Devlet Tiyatrosunda 1980-81(İstanbul Efendisi) / 2009-2010 (Barut Fıçısı) sözleşmeli sanatçı, misafir oyuncu ve dans koreograf olarak yer aldı.

              İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin ilk sözleşmeli sanatçılarından biri olarak; 1982 yılında perdelerini ilk kez açtığı   ‘ Çeşmebaşı ’  balesinde yer aldı.

              1987 yılında Halk Dansları Öğretim Görevlisi olarak Dokuz Eylül Üniversitesi ailesine katıldı…1990 yılında yüksek lisansa başladı.

             1990 da Prof. Dr. Maria Gabriele WOSIEN tarafından özel olarak davet edildiği Almanya’da, Türk Dansları ile meditasyon ve dans terapi dersleri verdi. .Almanya’da bazı özel eğitim merkezlerinde, engellilerle dans terapi ve meditatif dans çalışmalarına katıldı ve uygulayarak gözlemledi.  Türkiye ‘ye döndükten sonra;  İzmir Basın Sitesi Huzur Ev’inde 60-80 yaş arası yaşlı bireylerle halk dansları ile terapi(tez çalışması da burada yapılmıştır); engellilerle meditatif dans ve dans terapi, bir zamanlar sahibi olduğu dans merkezinde Norveç’ten gelen hastalarla tedavi amaçlı Orient Fitness, dans terapi ve doğaçlama dans çalışmaları gerçekleştirdi.Norveçli fizik tedavi uzmanlarınca; uyguladığı orient fitness adını verdiği  derslerindeki hareketlerin, Norveç’ten tedaviye gelen hastaların boyun,bel ve kalça bölgesinde iyileştirici,olumlu gelişmelere yol açtığı söylenmiştir.

           2003 yılında, enerji aktarımı ile ruhsal şifa vermeye dayalı bir teknik olduğuna inanılan “reiki” ile tanıştı ve bunu da kendi hayatına ekledi.  

          Aynı yıl   ‘Meditatif Dans ‘    konusunda yüksek lisans tez çalışması yaparak, bu dansı Türkiye’ye taşıdı ve çalışmalarını başlatan ilk kişi oldu. “ Yaşlıların psiko-sosyal uyumlarının kazandırılmasında halk danslarının meditatif etkileri” konulu yüksek lisans  tezini sunarak, D.E.Ü.sağlık bilimleri enstitüsünden 1991 yılında, bu konudaki  ‘bilim uzmanlığı

Diploması’nı aldı ve Türkiye ‘deki  ilk “ Akademik Dans Terapisti “  unvanını kazandı.

           Aynı yıllarda,  Dokuz Eylül Üniversitesi Meditatif ve Modern Dans Topluluğu’nu kurarak; eğitmenlik, baş koreograflık ve genel sanat yönetmenliği yaptı ve gençlerin psikolojik sorunlarına da eğilerek birçok dansçı yetiştirdi.

1992  - 2009 yılları arasında; ilk önce İsmet İnönü Sanat merkezi olmak üzere; 1997  yılından itibaren D.E.Ü.Sabancı Kültür Sarayında koreografilerini ve genel sanat yönetmenliğini üstlendiği  özel ” Meditatif Dans Gösterilerini” , her yıl mayıs ayında gerçekleştirdi. Öğrencilerinin de koreografilerine yer verdi. Daha sonra kurduğu “ Sevinç Renkver Dans Topluluğu” ile yurt içi ve yurt dışında özel koreografilerini sergiledi. İlk Meditatif Dans çalışmalarını ve gösterisini; Dokuz Eylül Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinde gerçekleştirdi. Daha sonra özel olarak davet edildiği Akdeniz Üniversitesi, Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi,Adnan Menderes Üniversitesinde de özel gösteri ve şenliklerde yer aldı.

            1991 yılında D.E.Ü.Tıp Fakültesi Halk Dansları Topluluğunu kurarak, İtalya Sicilya Altın Portakal Dans Festivali’nde özel ödül aldı.

          Türkiye Cumhuriyetinin 75. –Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin 15.Yıldönümleri kutlama etkinlikleri adına , 24-30 kasım 1994 yılında  Kıbrıs Dış İşleri ve Kültür Bakanlığı-KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı  özel davetlisi olarak;  Genel Sanat Yönetmenliği ve dans eğitmenliğini yaptığı” D.e.ü.Meditatif Dans Topluluğu”  ile gösterilerini gerçekleştirmek üzere,  Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi,Girne,Güzelyurt ve Lefkoşa’da misafir edildi.

          İzmir’in kurtuluşunun 83.yılı; 9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Şenlikleri,  Cumhuriyet Sanat Treni(1998), Çanakkale Şehitlerini Anma Özel Sanat Gemisi ‘n de(2004) Meditatif Dans Topluluğu ile yer aldı…

          Ayrıca;  İzmir Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme Vakfı ile Sokak Çocuklarını ve Yardıma Muhtaç Çocukları Koruma ve Topluma Kazandırma Derneği yararına,  özel Meditatif Dans gösterimini gerçekleştirdi.(1996)

         İzmir Müjdat Gezen Sanat Merkezinde iki yıl Meditatif Dans ve Tiyatral Dans dersleri eğitmenliğini yürüttü.

        Ek profesyonel etkinlikleri çerçevesinde dört yıl Türk Sanat Müziği eğitimi alıp; korist ve solist olarak sahne performansları gerçekleştirdi ve dans koreografilerinde Türk Sanat Müziği ezgilerinin insan ruhundaki rahatlatıcı özelliğinden yararlandı. Birçok öğrencisinin kendi koreografilerine de topluluğunda yer verdi.

          "Dans Terapi"  konusunda Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi tarafından; Türkiye’deki ilk Akademik Dans Terapisti olarak,    19. Ulusal Psikiyatri Kongresine davet edildi.(2010)  Türkiye’de ve Almanya’da gençlerle, yaşlılarla,  engellilerle ve değişik yaş ve meslek grubundan kişilerle yaptığı çalışmalarını anlattığı sunumunu gerçekleştirdi.

            Yaptığı Dans Terapi ve Meditatif Dans çalışmalarını “Bütünsel Meditatif Şifa -- Dans ve Gelişim Terapisi –Meditatif Dansla Şifa” adları altında yürütmektedir.  Şifa çalışmalarında Gurdjief  egzersizlerinden, Feldenkrais  metodundan,  Aleksander  tekniğinden, Jacobson tekniğinden, yoga ve meditasyon öğretilerinden ve  kendi özel tekniklerinden yararlanarak bireylere, kendilerini keşfetmeyi ve çözümlemeyi öğretmektedir. Düzenlediği terapi kurslarıyla, ihtiyacı olan kişilere yardımcı  olmaktadır..

               Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera Ana Sanat Dalında ;2000 yılından beri  Meditatif  Dans- Vücut Farkındalık Terapisi ,Tarihi ve  Çağdaş Dans  ile Hareket dersi öğretim görevlisi olarak derslerini yürütmektedir..

              Sevinç Renkver evli ve bir çocuk annesidir.

Contact

Email
sevinc.renkver[at]deu.edu.tr
Other Email
sevincrenkver[at]hotmail.com
Web Page
https://avesis.deu.edu.tr/sevinc.renkver
Mobile Phone
+90 532 514 8777