sırt ağrısı ile prezente geç tanınan metastatik akciğer kanseri


Mercan Kara M.

17.ulusal ağrı kongresi, Antalya, Turkey, 4 - 07 May 2023, pp.20

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: Antalya
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.20
  • Dokuz Eylül University Affiliated: Yes

Abstract

Giriş:  Kansere bağlı sırt ağrısı çoğunlukla spinal metastazlara bağlıdır. Altta yatan kanserin ilerlemiş olduğunu düşündürsede hızlı teşhis tedavide etkin olabilir. (1) Olgumuz tek semptomu ağrı olması ve geç tanınması nedeniyle sunulmaya değer görülmüştür. 

Öykü: 55 yaşında erkek  hasta , 2 aydır olan sırt ağrısı nedeni ile polikiniğimize başvurdu. Özgeçmişinde özellik yoktu, aktif sigara içmekteydi. Hasta ilk olarak fizik tedaviye başvurmuş, rehabilitasyona alınmıştı. Ağrının sağ kol ve omuza yayılması nedeni ile  çekilen servikal görüntülemede C5-6, C6-7 düzeyinde bilateral foramende daralmaya yol açan disk osteofit kompleksi saptanmış, emg si normal olarak değerlendirilmiş, servikal epidural enjeksiyon uygulanmıştı. Tedaviye rağmen ağrısı devam eden hasta tarafımıza yönlendirilmişti. Fizik muayenesinde sağ trapezde tetik noktası mevcuttu ve palpasyonla ağrısı artmaktaydı. Ağrı hafif-orta şiddetteydi. Ayrıntılı sorgulandığında ağrısının rehabilitasyonla ve masajla kısmen rahatladığını belirtiyordu ve ek semptomu yoktu.  Rutin tetkikleri ve PA-AC grafisi normal saptanan hastada ağrı sebebinin tetik nokta olduğu düşünülerek enjeksıyon yapıldı. Enjeksiyon sonrası ağrısı geçmeyen  hastaya dış merkezde toraks BT çekilmiş. Toraks BT de sağ akciğer üst lobda bronş obstrüksiyonu oluşturan santral kitle ve Torakal 2 vertebra korpusunda metastatik tutulum izlenmesi üzerine hasta göğüs hastalıklarına yönlendirilmiş . Son bir haftada ağrısı belirgin şiddetlenen hasta tekrar kliniğimize başvurdu ve hastaya tramadol başlandı.

Sonuç: Kanser sırt ağrısının sık nedeni olmasa da her zaman akla getirilmelidir. Hem tanıyı erken koymak, hem de gereksiz girişimsel işlemden kaçınmak adına PA-AC grafi normal saptansa bile dirençli sırt ağrılarında ileri tetkik önerilir.

Kaynak:

1. Gilbert TCW, Kim J, Posner JB. Epidural spinal cord compression from metastatic tumor: diagnosis and treatment. Ann Neurol 1978;3:40-51