Taraflar arasındaki uyuşmazlığa göre “ÇOCUĞUN HASTALIĞININ NE OLDUĞU, BAĞIRSAK RAHATSIZLIĞININ BULUNUP BULUNMADIĞI, ÇOCUĞUN DOĞUM TARİHİ OLAN 15/02/2015 TARİHİNDEN DAVA TARİHİ OLAN 22/06/2017 TARİHİNE KADAR AYLIK BEZ VE MAMA İHTİYACININ NE OLDUĞU, BEZ VE MAMA İHTİYACININ DEVLET TARAFINDAN KARŞILANIP KARŞILANMADIĞI, KARŞILANMAMIŞ İSE AYLIK ORTALAMA BEZ VE MAMA İHTİYACININ NE KADAR TUTACAĞI konusunda rapor hazırlanması, gerektiğinde DAVACI ÇOCUĞUN DA BİLİRKİŞİYE SEVK EDİLMESİ” ve bütün değerlendirmeler sonucu bir rapor düzenlenmesi


Kavukçu S.

2. asliye hukuk mahkemesi, pp.12, Aydın, 2022

  • Publication Type: Expert Report / Expert Report
  • Publication Date: 2022
  • City: Aydın
  • Dokuz Eylül University Affiliated: Yes

Abstract

Çocuğun barsak hastalığı vardır.

 

Çocuğun sağlık kurumları tarafından yakından izlenmesi gerekir.

 

Çocuğun ailesi tarafından sağlık kurumlarına ulaşım için bireysel bir  harcama (yol parası gibi..) yapılmıştır  ve yapılmaya devam edecektir.  

 

Çocuğun ikamet ettiği İncirliova’ya en yakın merkez, Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dalı Polikliniğidir. Bu merkez tarafından 6 ayda bir kez kontrolu uygundur.

 

Bugüne dek çocuğun hastalığı için gerekli olan ilaç ve özel  mama ihtiyacı devlet tarafından karşılanmıştır.

 

Çocuğun barsak hastalığı nedeni ile beslenmesi diğer çocuklardan farklılık göstermektedir. Hastane laboratuvar sonuçlarına göre besinleri içinde et, süt, yumurta, peynir yoğurt gibi hayvansal ürünler öncelikli olması gerekir. Bunların yanında sebze ve meyve tüketmesi de gerekir. Çocuk kısa barsak hastalığı nedeni, yediği besinlerin emilmesinde sorun olduğundan (malabsorbsiyon)  ile sık dışkılama ihtiyacına sahiptir. Bu yakınması sürmektedir. Uzun yolculuk, okul gibi  eğitim aldığı sosyal ortamlarda, dışkı kaçırması olabileceğinden alt bezi kullanması gerekmektedir.  Çocuğun hastalığı dikkate alındığında, akranlarına göre yaklaşık %25 oranında daha fazla para harcanmasını gerektiren bir beslenme ve bakım  maliyeti gerekmektedir.

 

ÇOCUĞUN DOĞUM TARİHİ OLAN 15/02/2015 TARİHİNDEN DAVA TARİHİ OLAN 22/06/2017 TARİHİNE KADAR AYLIK BEZ VE MAMA İHTİYACININ NE OLDUĞU:

Çocuk günde 10 bez tüketmiş olması gerekir.  Çocuğun 2 yıl 4 aylık döneminde,  aylık bez ihtiyacı 1500 tl tutmaktadır.  Bu süre 28 ay olup, toplam bez masrafı 42000tl dır.