Rüzgar Türbini Kanadı Ve Destek Elemanlarındaki Kompozit Yapıların Yerlilik, Geri Dönüşüm Ve Dayanımları Açısından İncelenmesi


Özmen F., Karakuzu R.

7. İzmir Rüzgar Sempozyumu ve Sergisi, İzmir, Turkey, 21 - 22 September 2023, pp.1-37

  • Publication Type: Conference Paper / Unpublished
  • City: İzmir
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.1-37
  • Dokuz Eylül University Affiliated: Yes

Abstract

Bu bildiri, hızla büyüyen rüzgâr sektöründeki rüzgâr türbini kanatlarında ve destek elemanlarındaki kompozit yapıların yerlilik, geri dönüşüm ve dayanımları açısından ele almıştır. Bildirinin birinci kısmında küresel ölçekte ve ülkemizde rüzgâr enerji sektörünün büyümesi ve gelecekteki durumu sayısal verilerle incelenmiştir. İkinci kısımda ise ülkemizin rüzgâr enerjisi sektöründeki yerlileşme çalışmaları incelenmiştir. Üçüncü kısımda ise bu sektördeki büyümeyle birlikte ortaya çıkacak olan atık sorunu ve çevre krizi için geliştirilen geri dönüşüm teknolojileri ve çözümleri değerlendirilmiştir.

Bu çalışma, rüzgâr enerjisi sektöründeki kompozit atık geri dönüşüm hususunu, geleneksel çevreci yaklaşımın ötesinde endüstriyel ve teknolojik çıktılarını vurgulayarak ele almıştır. Sanayi firmaları için geri dönüştürülmüş malzemelerin mukavemet özelliklerini inceleyip literatürde yer almış çalışmaları ve metotları da derleyerek bu malzemelerin tekrar kullanılabilirliğini ve üretilebilirliğini aşikâr bir şekilde ortaya koymuştur. Bu vesileyle, kanat ekipmanlarındaki ithalat bağımlılığı, yerli tedarik,  geri dönüşüm ve çevre kirliliği sorunlarına ışık tutacak ve yerli üretimimizin geleceği için izlenmesi gereken yollar hususundaki önerileri tartışmaya açacaktır. Bildiri, ülkemizde rüzgâr enerji sektörünün büyüme ivmesini de göz önüne alarak, kurulacak tesisler ve desteklenecek Ar-Ge çalışmaları ile birlikte kompozit sektöründeki geri dönüşüm meselesini yerlileşme politikaları kapsamına alınması gerektiğini önemle vurgulamıştır.