FLÜT ORKESTRA SOLOLARI


Sarıboğa B., Talu Ç.

gece kitaplığı, Ankara, 2022

  • Publication Type: Book / Vocational Book
  • Publication Date: 2022
  • Publisher: gece kitaplığı
  • City: Ankara
  • Dokuz Eylül University Affiliated: Yes

Abstract

Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan flüt, farklı ülkelerde farklı isimlerle adlandırılmış ancak zamanla üzerinde yapılan değişimler ve gelişimler sayesinde günümüz modern çalgı halini almıştır.  Bu anlamda Alman çalgı yapımcısı Theobald Boehm’ ün 19. yüzyılın ortalarında yapmış olduğu deneysel çalışmalar flütü virtüöz bir çalgıya ulaştırmış, bu sayede solo ve oda müziği çalgısı olmanın yanı sıra ses genişliği, kuvvetli ses hacmi ve zorlu pasajları rahatlıkla icra edebilen orkestra çalgıları arasında kendine önemli bir yer bulmuştur.

Orkestra repertuvarı oldukça geniş bir edebiyata sahip, tüm çalgıların orkestra partileri için teknik ve müzikal açıdan oldukça zor pasajların yer aldığı eğitici ve geliştirici önemli bir dağarcıktır. Bu nedenle orkestra repertuvarı için oldukça önemli olan flüt soloları, teknik ve müzikal açıdan flüt repertuvarı için de ayrı bir öneme sahiptir. Orkestra repertuvarı içinde yer alan flüt sololarının sabırla ve dikkatle çalışılması flütistlerin gelişimi açısından da oldukça önemlidir.

Bu çalışmada teknik ve müzikalite açısından zor olan ve sıklıkla icra edilen uvertür, senfoni, opera, süit, prelüd, bale müziği, senfonik şiir gibi farklı müzik tür ve biçimlerinden oluşan on orkestra flüt solosunu tanımak, bestecileri hakkında genel bilgilere sahip olmak, performansta zorluk gösteren pasajların, nüansların çalışılmasına yönelik tavsiye örnekler verilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmayı destekleyici önemli metotlardan örnek pasajlar sunulmuş, ayrıca çalışmayı pekiştirme amaçlı örnek egzersizler yazılmıştır. Flüt soloları Jeanne Baxtresser Orchestral Excerpts For Flute with Piano Accompaniment ve Christoph Dürichen ve Siegfried Kratsch tarafından hazırlanan Orchester-Probespiel Flöte adlı kitaplardan seçilerek yazılmıştır.

Çalışmamızda önerileriyle yol gösteren İzmir Devlet Opera ve Balesi flüt sanatçısı Hürkan Ayvazoğlu’na, öğrencilerimize ve her çalışmamızda bizi destekleyen ailemize teşekkürlerimizi sunuyoruz.